Til min fødselsdag i april fik jeg den her sjove urtepotte af mine veninder. Jeg har sidenhen brugt ham flittigt. Til blomster, til krydderurter og kaktusser. Den skønne urtepotte her hedder ‘Alfonso‘ og er en urtepotte serie kaldet ‘Flower me Happy’ fra den danske designduo Meyer-Lavigne. Serien er udført i porcelæn og efterfølgende håndmalet med forskellige ansigts-motiver der udgør hele 8 personligheder.
Alle keramikpotter kan anvendes som urtepotteskjulere eller som vaser til blomster og grene. De otte meget forskellige og karakteristiske personligheder skifter udtryk og “frisure” alt efter hvad man putter i toppen. Mangler du humor og personlighed til dit køkken/hjem, så kan jeg varmt anbefale disse sjove potter fra Meyer-Lavigne. Jeg griner altid når jeg ser på Alfonso, den frække fyr.
Du kan finde Alfonso online her og alle de andre skøre personligheder fra Meyer-Lavigne online lige her.
Meyer-Lavigne består af den danske designduo Kristine Meyer og Sabine Lavigne, som begge er uddannet fra Danmarks Designskole. Duoen arbejder med en række forskellige materialer, herunder keramik, tekstil, træ og print. Udover egne produkter laver de også indretningsopgaver og skriver om design og indretning i flere danske livsstilsmagasiner. Kendetegnet for Meyer-Lavignes fine produkter, er skabt med et ‘quirky’, poetisk, delikat og underholdende udtryk, som ofte udtrykker en sans for humor og storytelling.
“Vi ønsker at deres tilstedeværelse vil minde os om at leve i nuet og glæde os over hverdagen” Meyer-Lavgine