Vi troede først de kom i morgen, men de kom altså i dag. VINDUERNE!! Vi har vinduer. Kæmpe kæmpe milepæl!
Og se nu der. Dét største vindue i huset er blevet sat i, i dag. Vi nåede lige akkurat at komme derud inden det blev smækket i. Dét har vi altså glædet os helt åndssvagt til.
Det er jo en KÆMPE milepæl – eller “millepæl”, som en sød følger skrev. Haha! Det kan man jo godt sige. Ej, men se nu lige engang. Det bliver altså det dejligste kaffespot i huset. Jeg skal drikke min morgenkaffe LIGE dér i vindueskarmen – hver dag!
Nøj, hvor jeg glæder mig. Lyset inde i huset er så smukt med de sprossede vinduer, nu kan man virkelig fornemme det, og det lyser helt vildt meget op, både inde og ude. Jeg synes det er så meget pænere med de hvide vinduer til det gule hus, selvom mange vinduer i Dragør er den der ikoniske Dragør-mørkegrøn. Men altså.. vi ville have hvide vinduer.
Og angående vinduerne.. I er en hel del der allerede har spurgt hvor de er fra, og hvorfor vi har valgt netop disse. Vinduerne her er fra Outline og vi valgte dem udelukkende, fordi vores entreprenør anbefalede os dem.
Vi har ikke så meget erfaring med vinduer, men Mads (ores netreprenør) anbefalede dem altså, og ham stoler vi på. Han arbejder ofte med dem, så det ved han fungerer. Det virker til at være super kvalitet og vi kunne, nogenlunde, selv få lov til at “designe” vinduerne i de sprossede felter samt terrassedøre.
Det er virkelig en milepæl at få de vinduer i, nu begynder det jo virkelig at ligne et beboeligt hjem. Eller.. altså.. tæt på ik’! Haha.. EJ! Nu rykker det virkelig – der sker noget HELE tiden nu, store ting. Om 5 uger rammer vi den uge vi skal flytte i, såååååååå deeeeeet. Fik jeg sagt vi også lige mangler at lave badeværelset? Ha. Det starter vi på o weekenden. Juhuuuu!
Tror I vi når det?
Man begynder at kunne fornemme hvordanlyset bliver. Forestil Jer så lige at der er vinduer HELE vejen hen.
To vinduer i siderne af karnappen og to store terrassedøre i hver side. OMG!
Kan ikke få armene ned!
Smukkeste vinduer. Har altid drømt om sprossede vinduer. SÅ pænt jo!
SE HVOR FIIIINT???? I morgen bliver resten sat i. KAN.IKKE.VENTE.
Kommentarer
Hvor er de fine! Vi skal også til at bestille vinduer. Har I valgt træ? Eller træ/alu? 🙂
Ej hvor er det vildt, det bliver så flot. I beholder det den gule farve ikke? Synes det er så hyggeligt huset. 5 uger, det er jo nærmest i morgen ?
JO!!! Huset forbliver gult. <3 Det synes vi passer så fint til.
Krydser mine fingre for at I når det hele – glæder mig til at se meget mere fra jeres hus-projekt! 🙂
Vi nåede det!!! Glæder mig også til at vise meget mere, når alting er mere på plads 🙂 Dejligt du gider følge med!!
Hold op, hvor er det bare et smukt hus. Tak for at lade os følge med 🙂
Tusind tak. Vi er også rigtig glade for at bo her. Dejligt du gider kigge med 🙂 God sommer!
Ej hvor stort! Fedt at I nåede det! 😀 Og sikke et smukt hus!