Kategori -
29. juli 2019

MAKEOVER af det grå værelse i sommerhuset + en halvvejsstatus!

Hvis man følger med på min instagramprofil, så ved man at jeg har været i gang med en mindre makeover af det grå værelse i min svigermors sommerhus i Sverige.

Min svigermor har det dejligste hus i Sverige. Et gammelt posthus, som hun har haft de sidste 15 års tid. De sidste 10 år har det ikke fået så meget som et malerstrøg, så det trænger altså til en kærlig hånd visse steder deroppe.

Der er 5 værelser i alt i huset, en KÆMPE stue, et dejligt stor køkken samt en lille pejsestue. Et af værelserne trænger i særdeleshed til en kærlig hånd, for at sige det pænt. Og det er det grå værelse.

DET GRÅ VÆRELSE

Alle værelserne har en farve, og der er således det grønne værelse, det gule værelse, det blå værelse, det hvide værelse og DET GRÅ VÆRELSE.

Det grå værelse har altid været dét værelse ingen gider bo i. Jeg ved ikke sådan helt hvad der er med det værelse, for det er faktisk et af de største værelser i huset. Det ligger med udsigt ud til skoven (lige som det blå, som er en stor favorit), og det har en ret god form (“plantegning?”) hvis man kan kalde det dét. Ergo, der er virkelig potentiale i netop dét rum.

Men… det er som om, at der bare er en virkelig dårlig energi, en virkelig kedelig og ikke særlig hyggelig vibe derinde. Virkelig skørt, men INGEN gider bo der når vi er der!

før
undervejs

EN KÆRLIG OG STRIBET MAKEOVER

DET KAN MIT BOLIGHJERTE JO SLET IKKE KLARE! At så fint et værelse bare står og samler støv.. ja faktisk agerer det “losseplads” for alle de møbler og tingel-tangel der ender i huset. Det er blevet et roderum og afsætningsrum. Virkelig en skam!

Jeg har en ret sej svigermor, som som stoler på mine skills. Hun gav mig derfor lov til at give værelset en makeover, og det gik vi i gang med sidst vi var deroppe. Vi er ikke helt færdige endnu, men vi er godt på vej. Og jeg kan virkelig se potentialet i det værelse allerede.

Grunden til, at vi laver det her værelse er også at vi altid bor i det blå værelse, som faktisk er et af de mindste værelser i huset. Lasses lillebror Jens elsker det blå værelse, så nu får han det i for sig selv når vi er færdige med det grå værelse… som fremover vil være det stribede værelse. Eller måske kalder vi det bare BADEHOTELLET, hvor flere af de nye materialer, farver og motiver er inspiration fra.

Jeg har faktisk gemt de mange stories som jeg lavede sidst vi var deroppe under “MAKEOVER” i mine highlights på min profil. Så har man ikke set dem, kan man gense dem der, hvis man skulle have lyst til det.

INSPIRATIONSKILDE

Inspirationen til værelset er blevet i ægte sommerhusstil og badehotelsstil. Det skal være lyst og lækkert, indbydende, hyggeligt og HJEMLIGT! Vi skal have lyst til at være der, gide opholde os i værelse og slappe af og nyde det.

Vi har tømt værelset for ALT og startet helt forfra. Vi har spartlet vægge og lofter, for det var simpelthen ikke gjort ordentligt. Og er der noget vi er, så er det grundige. Hellere gøre det rigtigt første gang end at skulle lave tingene om flere gang – det betaler sig i sidste ende. Vi er en smule perfektionistiske på det punkt. Ha!

Jeg fandt det fineste blå-stribede tapet i Bauhaus, som vi har købt til værelset. Desværre havde vi lige præcis ikke nok ruller, så vi mangler stadig en lille bid af værelset før tapetet er færdigt.

Tanken er at der skal høje paneler fra gulv til midt på væggen, derfor har vi kune sat tapetet halvvejs ned mod gulvet. Ingen grund til at spile tapet bag panelerne!
Se nu hvor fint!

HVIDE GULVE

Gulvene har vi besluttet at male hvide. Ikke fordi vi ikke synes gulvene er sindssygt flotte som de er, men det vil lysne rummet gevaldigt op. Det er et ret mørkt værelse, for der er kun morgenlys derinde, så det vil virkelig gøre en forskel.

Skulle vi have beholdt trægulvene som de var, skulle de nok have haft en slibetur og olie, men det bliver et noget mere omfattende projekt så, derfor var gulvmaling den nemme løsning.

Jeg er vild med det allerede, selvom det kun har fået ét lag. Det skal have en gang mere, måske to. Det skal være helt mættet, men stadig så man kan fornemme træstrukturerne i plankerne.

Du kan se forskellen på billederne herunder.

Gulvene før
Første lag med hvid gulvmaling

HØJE PANELER OG STUK

Der skal lette gardiner op, og så skal vi have gjort et eller andet ved den sengeramme der var der i forvejen. Jeg tror vi skærer selve gavlen af, således at sengen kan skubbes HELT op af væggen og det høje panel kan fungere som sengegavl i stedt. Det giver mere luft i rummet. Og så skal sengen males hvid, så den også bliver mere let i rummet. Jeg håber det kan genbruges og lykkedes, ellers må vi tage et kig på dba.

Man kan købe sådan nogle vildt smarte høje paneler i Bauhaus i Sverige, som har sådan et klik-system, hvor man (som ordet antyder) klikker dem sammen. Mega smart! De kan købes færdigmalet eller ubehandlet, hvor man selv maler dem. Vi skal have de ubehandlede paneler, da de færdigmalede er sådan nogle fabriksmalede nogle, og vi vil helst male dem selv, så de får de der fine penselstrøg man får ved “rigtig” maling.

Kan ikke finde lige netop de høje paneler vi har set i Bauhaus i Sverige, men de har mange andre online kan jeg se. Men dem vi har set fåes åbenbart kun i deres fysiske butikker. Har ikke set dem i danske Bauhaus, så udvalget de to lande imellem er åbenbart forskellige.

Udover høje paneler sætter vi også stuk op. Man kan nemlig købe stuk i nærmest alle byggemarkeder, som er i flamingo. Det lyder cheap, men det er så smart og mega nemt at arbejde med. Vi brugte det også i vores gamle lejlighed i Fiolstræde dengang. Op med stukken og så maler man det med en god panelmaling. Så kan du seriøst ikke se det.

Se hvor det pynter med striber og hvide gulve.
Paneler og døre får også en malertur, sammen med de høje paneler.

HALVVEJSSTATUS

Vi nåede at få spartlet, sætte tapet op i næsten hele værelset og give gulvet første lag maling. Så næste gang vi kommer derop skal vi altså i gang med det sidste tapet, sætte høje paneler og stuk op… og så får gulvet en tur mere. Måske skal gulvet have to gange mere gange, men det må vi se på når andet lag er tørret helt ind.

Jeg ELSKER virkelig denne type projekter og jeg er vildt taknemmelig for at min svigermor giver mig lov til at udfolde mine boligidéer i sit hus. Værelset bliver lavet, så vi fremover kan bo derinde – derfor ligger vi også så meget krudt i det. Vi har fundet den fineste juniorseng til Frida heroppe på loppis, den skal også males – men den vil passe så fint ind. Glæder mig til at vise Jer det næste gang vi skal derop til august/september.

Sommerhuset betyder rigtig meget for os alle, og vi kommer der så ofte vi kan. Bare fordi det er et sommerhus, må det jo godt føles hjemligt og hyggeligt når vi er der, og ikke bare være ufærdige rum – eller afsætningshus for alle de ting man ikke lige gider have derhjemme længere. Huset fortjener at blive holdt ved lige og holdt af. Så det gør vi!

Husk at følge med på min instagram, hvor jeg deler masser af stories når vi er deroppe. Vi skal derop engang i august og muligvis også i september. Så følg med!

Er det ikke bare blevet godt?

Kommentarer

  1. Stine - 29. juli 2019

    Hvordan går det mon med værelset? Er det blevet færdig? Er spændt på at se det færdige resultat, da det er lige nøjagtig den stil vi går og planlægger på i vores kommende sommerhus. Elsker den danske badehotel-agtige stil.

    1. Mille Emilie - 29. juli 2019

      Ved du hvad Stine. Vi har ikke været i sommerhuset siden august sidste år. Lasse har knoklet med det nye firma og så kom der pludselig en baby. Haha! Men vi håber at få en masse skønne uger deroppe her enover sommeren, så vi kan blive FÆRDIGE med værelset, og komme videre med de andre rum. Nu begynder alting at se lysere ud 🙂

Skriv en kommentar

*Din mail vil ikke blive pupliceret